39 rocznica śmierci Nikifora w Foluszu 19.10.2007

10 października mija 39 rocznica śmierci polskiego malarza prymitywisty - Nikifora Krynickiego.
Urodził się 21 maja 1895r. w Krynicy. Zmarł 10 października 1968 roku w szpitalu gruźliczym w Foluszu na terenie obecnego Domu Pomocy Społecznej.
Był synem Eudokii Drowniak - ubogiej, głuchoniemej Rusinki, która trudniła się noszeniem wody do krynickich schronisk i pensjonatów. Postać i życie Nikifora zostały przedstawione w filmie fabularnym z 2004 roku w reżyserii Krzysztofa Krauze Mój Nikifor z Krystyną Feldmann w roli tytułowej.
Był samotny, żył w nędzy i przez większość życia był uważany za upośledzonego psychicznie kalekę. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Okazało się później że jego język był przyrośnięty do podniebienia. Był pochłonięty pasją malarską. Pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.
Twórczość Nikifora odkryta została w 1930 roku przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią polskich i ukraińskich malarzy kapistów przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, zwracali uwagę przede wszystkim na bezbłędne operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości - nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki.
Pierwsza publikacja na temat Nikifora pojawiła się w roku 1938 w czasopiśmie Arkady nr 3. Napisał ją Jerzy Wolff - nabywca dużej kolekcji dzieł Nikifora.
Od 1960 roku aż do śmierci Nikiforem opiekował się krynicki artysta malarz Marian Włosiński. Poświęcił dla niego swój talent i stworzył mu dobre warunki do pracy i życia, a po śmierci Nikifora zadbał o zachowanie jego twórczości.
Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwiecznił autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Był przy tym wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. W centrum Krynicy-Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się Muzeum Nikifora. Największy zbiór obrazów i rysunków Nikifora znajduje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

W związku z pobytem w Foluszu Nikifora, Dom Pomocy Społecznej w Foluszu organizuje od kilku lat wystawy i plenery poświęcone twórczości tego znakomitego malarza. W 2008 roku w związku 40 rocznicą śmierci zorganizowana zostanie wystawa poświęcona pamięci oraz twórczości Nikifora.

Wstecz